Ważne: Strona http://www.praca.arvato.pl/ wykorzystuje pliki cookies.
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych, statystycznych, świadczenia usług. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia. - Poznaj szczegóły.
  Mapa strony    
Strona główna   ››   Baza wiedzy
Aktualności
Rekrutacja to matma
29-04-2015


Czego szuka Specjalista ds. Rekrutacji?

Przede wszystkim: konkretnych kompetencji.

Pisząc o kompetencjach, mam na myśli wypadkową trzech elementów: wiedzy, praktycznych umiejętności, postawy.                                                                 

To, jaki powinien być ich zakres czy też poziom, definiuje profil kandydata, który stanowi pewnego rodzaju wzór czy też równanie, dla którego jedynym poprawnym rozwiązaniem jest „idealny kandydat”.

Czyli…  sukces rekrutacji = znalezienie odpowiedniego zestawu kompetencji.

Oczywiście, w celu rozwiązania tego równania, Specjalista ds. Rekrutacji może korzystać z szerokiej puli odpowiednich narzędzi, takich jak testy kompetencji, testy psychologiczne, czy testy predyspozycji. Może też zaproponować zadania logiczne czy dopracowane w każdym słowie scenki symulacyjne. Każda z poszukiwanych kompetencji ma swoje wskaźniki, dzięki czemu jest mierzalna, co w efekcie daje zero-jedynkowy wynik.

Po znaku równości stoi właściwy kandydat.

 

Rekrutacja to nie tylko matma. 

Na szczęście poza „twardymi” kompetencjami w tym matematycznym równaniu, największą niewiadomą jest człowiek.

Komputery, systemy, programy są bardzo pomocne w procesie rekrutacji, ale i tak na końcowym etapie procesu selekcji nieodzowny jest udział doświadczonego, nieobojętnego empatycznie rekrutera.

Rekrutacja to nie kalkulacja.

Prócz twardych kompetencji wynikających z profilu kandydata, takich jak wiedza czy umiejętności, w trakcie procesu rekrutacji poszukiwany jest człowiek.

Jego perspektywa, sposób myślenia, funkcjonowania, wartości, plany, aspiracje, pasje, potencjał, obawy i wreszcie- motywacja… Całość tworzy niepospolitą kombinację danej osobowości.

 

Porady z sieci.

Coraz częściej kandydaci przygotowując się do rozmowy kwalifikacyjnej, korzystają z porad, których dostarcza Internet. Po wpisaniu hasła: „Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?” Google oferuje około 320 000 wyników.

Dobrze, kiedy do porad podchodzimy selektywnie. Gorzej, kiedy nasze odpowiedzi zastępują wyćwiczone, „gotowe na wszystko” regułki. Najgorzej, kiedy nasze odpowiedzi mają niewiele wspólnego z prawdą. Jedyne właściwe odpowiedzi, to Twoje odpowiedzi

„Szycie” na miarę oczekiwań pracodawcy w temacie posiadanych kompetencji, a szczególnie w temacie motywacji i wartości prowadzi do obustronnego nieporozumienia, gdyż niewłaściwy człowiek w niewłaściwym miejscu, jest jak nieudane małżeństwo na pełen etat.

Podkreślam słowo motywacja, bo to ona dyktuje warunki. Jeżeli wiesz, czego chcesz, a sytuacja finansowa nie zmusza Cię do podjęcia niechcianych decyzji, to jesteś w najlepszej z możliwych sytuacji.

Reszta jest środkiem do celu.

Sandra Ciszonek - Koordynator Rozwoju Kadr, arvato Polska

Podmiot odpowiedzialny za treści - Arvato Polska 2019
Realizacja: Ideo
Powered by: CMS Edito